Nazwa inna polska; nie ma
Nazwa angielska; White Eared Pheasant
Nazwa niemiecka; Weißer Ohrfasan
Nazwa rosyjska; Белый ушастый фазан
Podgatunki:
Crossoptilon crossoptilon crossoptilon
Crossoptilon crossoptilon drouynii
Crossoptilon crossoptilon dolani
Crossoptilon crossoptilon lichiangense

Występowanie; Chiny, z południowo-wschodniego Tybetu i zachodniego Szechuan, południowy Qinghai, północno-zachodni Yunnan. Lasy mieszane i iglaste do granicy śniegu.
Status w Hodowli ptaków; jeszcze rzadko spotykany w hodowlach.
Krótki opis; Charakterystyczny duży, absolutnie biały bażant, z aksamitną czarną koroną, czerwoną twarzową skórą i ciemnym ogonem, uszy są pokryte kępką niewielkich piór białych, mniej kwiecisty ogon. Płcie są powszechnie podobne ale kury są zazwyczaj nieco mniejsze i nie posiadają ostróg. Poszczególne podgatunki różnią się wielkością i barwą upierzenia na skrzydłach
CITES I
Rozmnażanie; w drugim roku, monogamiczny.
Ilość jaj; 4-8
Czas wysiadywania, inkubacja; 24-25 dni
Pożywienie; przeważnie różne części roślin, owoce, nasiona i rożne drobne owady.

Moje doświadczenie: Nabyłem w 2000 roku parę, a później jeszcze dwie pary podgatunek Crossoptilon crossoptilon drouynii. Jest to jeden z trzech gatunków uszaków, z którym jest najmniej problemów zdrowotnych i hodowlanych. Nasze zimy znosi bez problemów, jest mniej agresywny od pozostałych gatunków uszaków. Jest podatny na robaczyce przewodu pokarmowego i syngamoze przeważnie u młodych. Na cztery samce, które miałem tylko jeden krył a dwa nie były płodne. Pierwsze młode miałem w 2004 roku, ale padły zaraz po wykluciu, a rok później już miałem 6 młodych, które odchowałem bez problemu. Zauważyłem u siebie w hodowli, ze uszaki się same dobierają w pary i nic na siłę. Najlepiej mieć więcej sztuk a bynajmniej na jedną samice dwa samce i może wtenczas coś będzie. Po okresie rozrodu można je połączyć w stadko. Uszaki w naturalnym środowisku żyją stadnie tylko na okres lęgów łączą się w pary. To jest z mojego doświadczenia z uszakami innych gatunków. Samice niosą w drugim roku od 6 do 12 jaj pierwsze jaja koniec kwietnia początek maja. Czas inkubacji to 24 dni, jaja wylęgam w inkubatorze w tym roku na 6 zalężonych 6 się wylęgło. W Polsce jest bardzo dużo krzyżówek białego uszaka z niebieskim i tak narobiło się dużo krzyżówek. Uszaki krzyżówki są bardziej lub mniej podobne do białego uszaka, może są i białe, ale kształtem i charakterem ich nie przypominają. W tym roku 2007 na 9 zalężonych jaj, wylęgło się 8 pisklaków.

Na fotografii są uszaki białe z mojej hodowli

uszak biały
uszak biały

© Tragopan Polska