Nazwa inna polska; bażant srebrzysty, srebrny
Nazwa angielska; silver
Nazwa niemiecka; silberfasan
Nazwa rosyjska; Серебристый фазан
Podgatunki:
Lophura nycthemera nycthemera
Lophura nycthemera annamensis
Lophura nycthemera beaulieui
Lophura nycthemera beli
Lophura nycthemera berliozi
Lophura nycthemera engelbachi
Lophura nycthemera fokiensis
Lophura nycthemera jonesi
Lophura nycthemera lewisi
Lophura nycthemera occidentalis
Lophura nycthemera omeiensis
Lophura nycthemera ripponi
Lophura nycthemera rufipes
Lophura nycthemera whiteheadi

Występowanie; Południowo-wschodnie Chiny, wschodnia Birma, południowy Wietnam, południowo-zachodnia Kambodża, południowo-wschodnia Tajlandia, północni Laos i wysepka Hainan. Występuje w każdym środowisku, od gór po pola uprawne, lasy liściaste i bambusowe. Podgatunki annamensis , whitehead i engelbachi są rzadko spotykane w hodowlach i w środowisku naturalnym.
Status w Hodowli ptaków; bardzo często spotykany.
Krótki opis; bardzo często występuje w wolierach niektóre podgatunki bardzo rzadkie. Jest to najłatwiejszy w hodowli bażant, mozna go trzymać w wolierze jak i na wolnej przestrzeni, gdy się go nie płoszy to nie powinien uciec.
Rozmnażanie; w drugim roku
Ilość jaj; 6-12 jaj
Czas wysiadywania, inkubacja; 24-25 dni
Pożywienie; przeważnie różne części roślin, owoce, nasiona i rożne drobne owady.

Moje doświadczenie: Są to pierwsze bażanty, które trzymałem (1995 r). Jest to gatunek, który nie musi być w wolierze. U mnie chodziły luzem po całym podwórku, a na noc zawsze wchodziły do kurnika. Samice niosą jajka już w pierwszym roku, a samce w drugim tak jak się wybarwią. Same bardzo ładnie wysiadują jaja nawet samiec pomaga w wodzeniu piskląt. Jaja pierwsze składają już od 15 marca. Samica składa do gniazda na ziemi około 8-12 jaj i siada na nich. Przy zbieraniu jaj, samica potrafi znieść nawet ponad 20 jaj. Odchów piskląt jest bardzo prosty i nie stwarza żadnych problemów. Na choroby są raczej odporne, czasami podłapują młode syngamoze ( tylko na wybiegach) są średnio odporne na mykoplazmy. Mogę polecić wszystkim początkującym ten gatunek, ze względu na łatwość i małe wymagania hodowlane.

Ten gatunek bażanta jest polecany dla wszystkich początkujących hodowców.

Zdjęcia z mojej hodowli. Na górnym zdjęciu jest kiściec srebrzysty, a na dolnym zdjęciu jest kiściec lewis Lophura nycthemera lewisi

kiściec srebrzysty
kiściec srebrzysty lewisi

© Tragopan Polska