Nazwa inna polska; tragopan kabot
Nazwa angielska; Cabot's Tragopan
Nazwa niemiecka; Cabottragopan
Nazwa rosyjska; Буробрю́хий трагопа́н
Nazwa cińska; 黄腹角雉
Podgatunki:
Tragopan caboti caboti
Tragopan caboti guangxiensis
Występowanie; zamieszkuje endemicznie podzwrotnikowe, górskie lasy w południowo-wschodnich Chinach (prowincje: Zhejiang, Jiangxi, Hunan, Guangdong, Kuangsi-Czuang i Fujian)
na wys. 600 m n.p.m. - 1400 m n.p.m.
Status w Hodowli ptaków; bardzo rzadki. Brak nowych genów.
Krótki opis; Tragopan plamisty jest narażony na wyginięcie. W naturalnym środowisku liczy nie więcej jak 5000 sztuk, a w hodowlach prywatnych nie więcej niż 500 sztuk.
Typowe środowisko tragopanów jest silnie zdefragmentowane z powodu wyrębu lasu dla produkcji drewna i przywracania pól pod uprawy, przez co tworzą się izolowane populacje i w
konsekwencji m.in. do zmniejszenia się globalnej populacji i wymiany genów. W środowisku naturalnym związane z występowaniem drzewa z gatunku Daphniphyllum macropodum, na
którego gałęziach ptaki te często przesiadują, a jego liście i owoce wchodzą w skład jego pożywienia. Zamieszkuje lasy iglaste albo borealne z poszyciem, blisko potoków górskich,
na zboczach stromych gór. Jest to najmniejszy gatunek wśród tragopanów
Gatunek umieszczony w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych i jest chroniony konwencją
CITES
Rozmnażanie; w drugim roku. W pierwszym roku samice niosą jajka, ale samce musza byc starsze. Tragopany na gniazdo wybierają opuszczone gniazda innych ptaków.
Ilość jaj; w naturze 4-10 jaj. W hodowli potrafi zneść nawet do 20 jaj.
Czas wysiadywania, inkubacja; 28 dni
Pożywienie; przeważnie różne części roślin, owoce, nasiona i rożne drobne owady. Dieta gatunku jest typowo wegetariańska.
Moje doświadczenie: Tragopany plamiste w hodowli niczym się nie różnią od tragopana modrolicego. Pod względem pożywienia, warunków, zachowania, odchowu i wychowania pisklaków.
Miedzy młodymi tragopanami plamistymi a tragopanami modrolicymi, nie ma dużej różnicy, a przeważnie samice. Ale jednak jest różnica w upierzeniu samic, ale trzeba mieć doświadczenie i samice do porównania.
Z tego co zauważyłem zwyczaje i upodobania mają podobne do tragopana teminka. Nawet są może bardziej agresywniejsze, to znaczy że samice się lubią przeganiać. Włączają się w każdą bujkę i zwadę między inne bażanty.
W ta zimę 2005r/2006r. moje ptaki mieszkały w zewnętrznej wolierze, tak jak inne bażanty. Zima była bardzo ostra, a tragopany przezimowały bez żadnego problemu. 20 kwietnia samice zaczęły znosić jajka.
Jajka tragopana plamistego. W tym roku 2006 udało mi się, wyległo się jedno pisklę. Młode samice zniosły mi po trzy jajka, jedna samica w maju zniosła jeszcze dwa jajka i było jedno zalężone.
Tak jak każde tragopany, nie lubią upałów. Zazwyczaj w upalne dni siedzą w cieniu i lub na zimnej ziemi. Nie są dzikie, pobierają pokarm z ręki. Pokarm taki sam jak pozostałe gatunki tragopanów, lubią dużo zieleniny.
Jak ktoś hoduje już tragopany innych gatunków, to z tym gatunkiem nie powinno być problemów. W hodowlach jest rzadkością ze względu na bardzo małą pulę genową, mało jaj zalężonych i problemy z wylęgiem.
Coś więcej napiszę o tym gatunku jak go lepiej poznam. W 2007 roku miałem zalężone jajka. Ale tylko po jednej samicy młode się wylęgły i odchowały. W sumie mam 7 młodych tragopanów kabotów.
Zapłodnienie jaj u tragopana plamistego jest w granicach 10%-50%. Wylęgowość jest jeszcze słabsza, wynosi około 30% zdrowych pisklaków. To wszystko jest spowodowane chowu wsobnego i dużego pokrewieństwa.
Zauważyłem, ze po jednym kryciu samca. Jest około 1-4 jaj zalężonych.
W hodowlach w Europie wszystkie tragopany plamiste są mniej lub więcej spokrewnione.
Wszystkie fotografie tragopanów pochodzą z mojej hodowli.
Pisklaki tragopana plamistego
Kliknij dla porównania czym się różnią trzy gatunki tragopanów.
samiec i
samica
Opis 5 gatunków tragopanów, Francy Herman z Belgii link do dokumentu
Fotografia zrobiona w mojej hodowli.