Nazwa inna polska; tragopan satyr
Nazwa angielska; Satyr Tragopan
Nazwa niemiecka; satyr tragopan
Nazwa rosyjska; Трагопан-сатир, красный трагопан
Nazwa cińska; 红胸角雉
Podgatunki: nie występują
Występowanie; popularny tragopan, występuje w Indiach, Birma, Chinach, Butan. W naturalnym środowisku bardzo skryty, występuje w górach na wysokości 2500m do 4500m.n.p.m.
Status w Hodowli ptaków; dobrze rozmnażający się gatunek tragopana w hodowlach. W ostatnich latach bardziej popularny.
Krótki opis; najpiękniejszy ze wszystkich tragopanów, większy od tragopanów modrolicego i plamistego, szyja czerwona grzbiet brązowawo czerwony w białe kropeczki z obwódką czarną, w czasie toków wysuwa fałd skórny.
Rozmnażanie; W drugim roku, czasami sie zdaża że samica zniesie 1-3 jaj w pierwszym roku
Ilość jaj; w naturze 3-6. W hodowli potrafi znieść do 10 jaj.
Czas wysiadywania, inkubacja; 28 dni
Pożywienie; przeważnie różne części roślin, owoce, nasiona i rożne drobne owady. Dieta gatunku jest typowo wegetariańska.

Moje doświadczenie: Satyry hoduje już od 2000 roku. Pierwsze satyry miałem z importu, ale nie udało mi się ich rozmnożyć. Dopiero jak kupiłem młode z naszych polskich lęgów, uzyskałem młode. Bardzo dużo na rynku jest pseudo satyrów ( krzyżówek tragopana satyra z tragopanem modrolicym). Tragopan czerwony jest bardzo spokojnym bażantem nie wdaje się w bójki. Samice dopiero niosą w drugim roku. Ale czasami się zdarza w pierwszym roku. W zniesieniu jest od 4 do 6 jaj Samica potrafi powtórzyć składanie jaj. Niosą, co drugi dzień, w koszach wiklinowych powieszonych wyżej. Bardzo ładnie siedzą na jajach i wylęgają pisklaki. Samica satyra robi przerwy rzadziej niż samica tragopana modrolicego, ale są dłuższe nawet do trzech godzin. Po takich długich przerwach młode satyry wylęgają się w stu procentach. Pierwsze jaja składają 8-12 kwiecień. Pierwsze jaja wkładam do inkubatora. Wylęgowość to około 60%-80%, jedynie pod satyrką 100% wylęgu. Samica bardzo dobrze się opiekuje pisklakami a samca i tak nie interesują pisklaki. Ale mogą być razem cała rodzinką. Z pisklakami satyra postępuje tak samo jak z innymi bażantami. Młodych dwóch gatunków nie można odróżnić w pierwszych kilku tygodniach. Dopiero po około 4 tygodniach widać roznice. Płeć satyrów można odróżnić dopiero jak mają około 3 miesiące. Pisklaki rosną trochę wolniej od innych tragopanów, lubią mieszać piasek z wodą, co nie robią inne tragopany. Nasze zimy znosi bez problemu. Upalne lata są bardzo zabójcze dla tego gatunku. W okresie letnim powinny mieć wolierę zacieniona i przewiewna. Toki i zaloty wyglądają podobnie jak u poprzedniego gatunku. Kupując satyry to nie patrzcie na nazwę SATYR tylko jak wyglądają rodzice, a przeważnie kury. Jak ktoś kupi koguta czystego gatunkowo to może dostać kurę od tragopana modrolicego lub mieszańca. Na fotografiach widać różnicę między kurami trzech gatunków tragopanów. Satyry są bażantami wegetarianami. Pożywienie powinno się składać z dużej ilości zieleniny z dodatkiem owoców.
Na fotografii jest samiec i samica tragopana czerwonego.
Wszystkie fotografie tragopanów pochodzą z mojej hodowli.
Pisklaki tragopana czerwonego
Kliknij dla porównania czym się różnią trzy gatunki tragopanów. samiec i samica

Opis 5 gatunków tragopanów, Francy Herman z Belgii link do dokumentu

tragopan satyr
tragopan satyr

© Tragopan Polska