Na tej stronie możesz znaleźć informacje o budowie i urządzeniu woliery

Do rozpoczęcia hodowli bażantów potrzebny jest plac na którym stawiamy woliery. Niektóre gatunki bażantów mogą luzem chodzić po placu: paw indyjski i jawajski, bażant srebrzysty, złocisty, diamentowy, annamski i nepalski, uszaki i przepióry kalifornijskie, kur siwy. Te gatunki bażantów chodziły u mnie luzem po podwórku i zawsze wchodziły spać do kurnika. Może, dlatego że były od początku wychowywane przez kwokę. Pozostałe gatunki można wypuścić pod warunkiem, że przytnie im się lotka lub amputuje skrzydełko i ogrodzenie jest szczelnie.

Woliery powinny być zrobione odpowiednio pod gatunek bażanta. Małe woliery do 5 metrów kwadratowych powinny być zadaszone. Woliery powinny być tak ustawione, żeby latem bażanty miały się gdzie schować przed prażącym słońcem a zimą przed mroźnymi wiatrami. Wewnątrz powinny być zrobione grzędy, żeby ptaki mogły na nich nocować, budki lub jakaś płyta oparta ścianę woliery tak żeby w czasie niebezpieczeństwa mogły się chować lub znosić jaja. Na większych wolierach z wybiegiem zielonym można posadzić parę krzewów takich jak; jałowce, świerki, sosny, żywotniki, bez, brzozę, jabłonie, porzeczki, wierzby, irgi, pigwę, i wiele innych. Wybiegi można obsiać trawą, lucerną, koniczyną, i różnymi chwastami. Bażanty bardzo lubią skubać najróżniejsze chwasty.

Woliery można postawić w rzędach lub wolnostojące. Najlepiej przed budowa wolier zrobić sobie jakiś plan. W planie uwzględnić trzeba, jakie gatunki ptaków będą trzymane i jakie mają wymagania. Woliery powinny być zabezpieczone przed drapieżnikami i wróblami. Ja na zabezpieczenie użyłem płyt betonowych, takich co stawia się ogrodzenia betonowe, płyty są wkopane na głębokość 40-50 centymetrów w ziemię i dodatkowo jest rozciągnięta stara siatka o szerokości 40-50 centymetrów. Siatka na woliery powinna mieć oczka 2,5x2,5centymetra i raczej nie większe, ze względu na wróble i inne drapieżniki. Wróble są roznosicielami wielu chorób i zjadają większą ilość jedzenia co podajemy ptakom.

Kilka przykładów wolier
                                       1)  woliera


Jest to zespól wolier, częściowo zadaszonych z wybiegiem zielonym na dwie strony. Środkiem przejście 2 metry szerokie, może być szersze zależy od potrzeb, woliery znajdują się po obu stronach. Woliery 2 metry szerokie, 2m.-3metrów pod zadaszeniem i reszta to wybieg z zieloną trawą i krzewami. Długość wybiegu może mieć od 4 metrów do nawet 10 metrów a wysokość około 2 metrów, tak żeby spokojnie można się było poruszać. Do wszystkich wolier jest jedno główne wejście, wchodząc do środka można dostać się do każdej woliery z osobna. Rozmiary można samemu sobie dobrać, zależne od powierzchni, ilości gatunków i najważniejsze KASA. Woliery zabezpieczamy wkopując płyty betonowe na głębokość 40-50cm. i rozkładając pas siatki wkoło kompleksu wolier.

Obecnie stawiam takie woliery. Czyli są w trakcie budowy.

                                            2) woliera

Jest to raczej woliera reprezentacyjna i bardzo dekoracyjna, w kształcie siedmiokąta, może być w innym. Taką wolierę można usytuować na środku ogrodu lub działki. Tylko trzeba dopasować ilość klatek i wielkość, a ptaki można podziwiać chodząc wkoło.

Widok na wolierę z góry. Woliera ma część zadaszoną dla ptaków kolor czerwony i niebieski to wejście i pomieszczenie gospodarcze z którego można wejść do każdego ptaka. Woliera nie jest tylko przeznaczona dla bażantów, ale i innych ptaków ozdobnych. Na zielono zaznaczony jest wybieg na zielona trawkę.
Jest to projekt podejrzany u hodowców za granicą. Ja wolierę podzieliłem na 7 klatek a może ich być i więcej lub mniej.

Widok na wolierę od strony wejścia, od tej strony też widać tylko klatki a w środku jest część zadaszona. Woliera może mieć kształt sześciokąta lub ośmiokąta to jest rzecz gustu. Pomieszczenie w środku może mieć wymiar średnicy 3m-4m, długość klatek pod dachem to 2m-3m powinno wystarczyć, wybiegi można zrobić 4m-6m a nawet jeszcze większe.

3) woliera
Jest to woliera w bardzo prosty sposób zbudowana i funkcjonalna, widok z góry.

Wymiar dla części zadaszonej jednej klatki to 2m X 2.5m. Wymiar wybiegu 2m X 4m długości, można zmienić wymiary. Szerokość takiej pojedynczej woliery jest zawsze 2 metry o długość można zmieniać, zależne od potrzeb i gatunków w nich trzymanych. Wejście do klatek można zrobić w dwóch wariantach 1)przejście przez wszystkie woliery jest mało praktyczne 2) wejście od strony wybiegu jest to bardzo dobre rozwiązanie. 3) wejście od strony zadaszonej też jest dobre rozwiązane. Wysokość taka żeby można się swobodnie poruszać 1.8m X 2.5m.
Do budowy wolier można użyć belek drewnianych na konstrukcje pomieszczenia pod dachem. Belki trzeba zabezpieczyć impregnatem przeciw grzybiczym. Cały szkielet woliery może być zrobiony z takich belek. Boki woliery można zrobić z płyt (sklejka, wiórowa) wodoodpornych lub z tworzywa sztucznego, ewentualnie z arkuszy blachy. W środku można juz zrobić przegrody ze sklejki lub innych materiałów. Dach pokrywamy według gustu i kieszeni, można papą lub innymi płytami dostępnymi na rynku. Konstrukcje wybiegów można zrobić też z belek drewnianych, pod warunkiem że zabezpieczymy je dobrze przed namakaniem i grzybami. Na konstrukcje jeszcze można użyć profili metalowych lub rurek, na tej konstrukcji będzie rozciągnięta siatka.
Do takich wolier można przeciągnąć światło i wodę, to jest bardzo wygodne

Woliery do odchowu pisklaków.

Do odchowu pisklaków mam 8 małych wolier 1.5m.X1.8m. i wysokie 1.5m siatka o oczkach 1.5cmX1.5cm z widokiem na południe, zabudowane z trzech stron. W środku wysypane piaskiem, na środku wisi żarówka czyli sztuczna kwoka, która ogrzewa pisklaki. W chłodne i wietrzne dni i na noc zakładam ramki na siatkę, ramki są obite folią. Na każdych drzwiczkach mam wyłącznik, służący do wyłączania sztucznej kwoki. Te woliery są postawione na 40cm. fundamencie, szkielet jest z kątownika 30mm. Od tyłu mam pas blachy 12m X 1m przynitowany do konstrukcji, na zadaszenie użyłem 12 arkuszy blachy trapezowej 1m. X 2m., na przegrody użyłem płyty pilśniowe odpowiednio docięte i przynitowane do kątowników. Od  frontu mam siatkę 1m. X 1.3m. na każdą klatkę, o oczkach 1.5. X 1.5cm. i drzwiczki zrobione z płyty sklejki wodoodpornej o wymiarach 1.25m. X  0.5m. I tak tanim kosztem mam 8 funkcjonalnych wolier do odchowu pisklaków, całość ma wymiar 12m. Na 2m. I od 1999 roku w nich odchowuję bez żadnych problemów pisklaki.
Koszt mojej woliery do odchowu piskląt nie przekraczał tysiąca złotych i jest bardzo funkcjonalna i przydatna.

Tutaj są moje woliery


www.tragopan.pl