Cieciornik kanadyjski (Bonasa umbellus)

Inna polska nazwa; jarząbek kanadyjski
Nazwa angielska; Ruffed grouse
Nazwa niemiecka; Kragenhuhn
nazwa rosyjska; воротничковый рябчик
Podgatunki;
Bonasa umbellus affinis
Bonasa umbellus brunnescens
Bonasa umbellus castanea
Bonasa umbellus incana
Bonasa umbellus labradorensis
Bonasa umbellus mediana
Bonasa umbellus monticola
Bonasa umbellus obscura
Bonasa umbellus phaia
Bonasa umbellus sabini
Bonasa umbellus togata
Bonasa umbellus umbelloides
Bonasa umbellus umbellus
Bonasa umbellus yukonensis

Występowanie; Ameryka północna, Kanada
Krótki opis; Dość często spotykany w hodowlach na zachodzie. Cieciornik woli zalesiane obszary. To też woli przyćmione i spokojne lasy, głębokie zarośla, bagienne tereny. Cieciornik nie lubi otwartego pola i jest rzadko spotykana na otwartych przestrzeniach. W USA są organizowane sportowe polowania na cieciorniki.
Rozmnażanie; Monogamiczne, w pierwszym roku. Ale samiec nie uczestniczy w odchowie piskląt
Ilość jaj; codziennie znosi po jednym jajku, w zniesieniu 8-12
Czas wysiadywania; 23-26 dni
Moje doświadczenie:
Na dość dużej wolierze miałem z cieciornikiem kanadyjskim; głuszce, pardwy 2 gatunki. W hodowli też nie miałem z nimi problemu. Gniazdo to wykopany dołek w ziemi pod krzakiem, jaja nie są niczym przykryte. Jajka samica znosi około 20 kwietnia, w zniesieniu 12 jaj. Samica znosi jajka drugi raz około 6 jaj, po stracie pierwszego lęgu .Cieciornik to ptaki bardzo skryte, czasami nie widać ich przez cały dzień (na dużej wolierze). Nie chodzą po drzewach, tylko chowają się po krzakach. Pożywienie to wszelakie owoce, jarzyny, dużo zieleniny. Dodatkowo daję im pszenicę, kukurydzę, słonecznik, owies. W mojej hodowli posiadam dwie barwy upierzenia, szarą i brązową. Samiec i samicą są prawie jednakowo ubarwione, jest niewielka różnica w wielkości i długości sterówek.
Toki cieciornika wyglądają podobnie do toków jarząbka, tylko z ta różnicą że samiec jarząbka ma róże nad okiem, a samiec cieciornika rozkłada taki kołnierz jak na zdjęciach. Samiec cieciornika staje pionowo i wolno macha skrzydłami wydając dźwięk bębnienia w bęben. Takie bębnienie zaczyna się od wolnego, po coraz szybsze. Gdy samicę zobaczy przestaje bębnić i rozkłada wachlarz - ogon i kołnierz. I podąża w stronę samicy. Jego chód jest taki w trakcie poloneza. Idzie parę kroków i staje w miejscu z przysiadem, potem znowu idzie i znowu staje z przysiadem. Gdy dojdzie do samicy, okrąża ją wolnym krokiem z przy kucem skrzydła do ziemi, ogon szeroko rozłożony, kołnierz na maxa rozłożony. Potrafi stanąć w miejscu i w takiej nie ruchomej pozie pozostać kilka minut. Poza do cykania zdjęć, nie rusza się w ogóle. Po czasie lekko chowa kołnierz, ogon też lekko składa, wolnymi krokami po 3-4 kroki zbliża się coraz bardziej do samicy. W tym czasie wydaje dźwięk syczący. Samica zaczynać machać głową na boki, odwraca się tyłem do samca, rozkłada skrzydła, wydaje taki piszczący głosik, przykuca. I taka samica jest gotowa do parzenia. Samiec w tym czasie podbiega błyskawicznie do samicy, i następnie parzy ją (zapładnia). Samiec w trakcie tokowania, nie ruchomy na kilka minut. Podgatunki cieciornika szarego i brązowego mają takie same toki, ale jest różnica w tańcu w koło samicy.
Cieciornik kanadyjski
Młody pisklak cieciornika kanadyjskiego

© Hodowla głuszcowatych