Cietrzew ( Lyrurus tetrix )

Inna łacińska nazwa; Tetrao tetrix
Inna polska nazwa; cietrzew pospolity
Nazwa angielska; Black Grouse
Nazwa niemiecka; Birkhuhn
Nazwa rosyjska; Тетерев
Podgatunki;
Lyrurus tetrix baikalensis (Tetrao tetrix baikalensis [ tschusii ] ) Syberia; od rzeki Irtysz do jeziora Baikal, Tomsk i Krasnojarsk, do Ałtaju i Sajan.
Lyrurus tetrix britannicus (Tetrao tetrix britannicus) Wielka Brytania
Lyrurus tetrix mongolicus (Tetrao tetrix mongolicus ) Kazachstan, Kirgizja: centralna TienShan, Issik-kul, Alatau. Tarbagatai. Altai, Mongolia, Chiny
Lyrurus tetrix tetrix (Tetrao tetrix tetrix) Pozostała część Europy, Skandynawia, Polska.
Lyrurus tetrix ussuriensis (Tetrao tetrix ussuriensis) Syberia, Chiny, Korea
Lyrurus tetrix viridanus (Tetrao tetrix viridanus) lasostepy Rosji, Syberia od Dona do Irtysz
Występowanie; Eurazja
Krótki opis; tylko w Polsce chroniony, w Skandynawii i Rosji ptak łowny.
Rozmnażanie; W pierwszym roku. Samce zbierają się w jednym miejscu i odbywają toki. Na tokowisko przychodzą samice gotowe do parzenia.
Czas wysiadywania; inkubacja jaj trwa 24-26 dni
Moje doświadczenie:
Cietrzew ma trochę inny charakter jak głuszec. Jest trochę dzikszy, mniej ciekawski i bardziej agresywny. W hodowli też nie miałem z nimi problemu. Trzymam w wolierze 12-16 metrów kwadratowych i większych. Pożywienie to; pszenica, słonecznik, kukurydza. Cietrzew jest wegetarianinem, i zjada dużo zieleniny; trawę, lucernę, koniczynę, igły świerka, sosny, jałowca, liście drzew brzozy, wierzby. Gniazdo to wykopany dołek w ziemi pod krzakiem, raczej dobrze ukryte. Jajka samica znosi około 20 kwietnia, w zniesieniu około 12 jaj.
W Polsce jest rzadko spotykany w hodowlach wolierowych. Na zachodzie częściej można spotkać, i zakupić ptaki do hodowli. Cietrzewie występują w naszym kraju, są objęte ochroną Natura 2000. Najczęściej można spotkać na mokradłach, lub w górach. Wiosną samce tokują o świcie na otwartych przestrzeniach, wydając głosy przypominające bulgotanie, syczenie. Toki inaczej nazywane gody lub zaloty cietrzewi. Ogon cietrzewia nazywamy lirą. Bełgoczące i syczące odgłosy słychać bardzo słabo. Pozyskiwanie osobników z naturalnego środowiska jest nie wskazane. Takie ptaki maja bardzo trudno zaadoptować się w wolierze i szybko umierają. Do niedawna koła łowieckie urządzały polowania na cietrzewie.
Na chow i hodowlę cietrzewi jest potrzebne zezwolenie.

Zdjęcie samca cietrzewia. Wszystkie fotografie i zdjęcia cietrzewia pochodzą z mojej hodowli.

Cietrzew Tetrao tetrix
Samiec cietrzewia - toki cietrzewia
© Hodowla głuszcowatych