Hodowla preriokurów
Preriokur dwuczuby Tympanuchus cupido
Nazwa angielska; Prairie Grouse
Nazwa niemiecka; Große Präriehühner
nazwa rosyjska; Большой степной тетерев
Podgatunki;
Tympanuchus cupido cupido
Tympanuchus cupido attwateri
Tympanuchus cupido pinnatus
Występowanie; amerykańskie prerie i trawiaste równiny, północne USA, Kanada
Ilość jaj; 5-17 jaj
Czas wysiadywania; 23-24 dni
Długość sięgają: 43-46 cm, waga około kilogram
Moje doświadczenie:
Krótki opis;
Bardzo często występuje w hodowlach prywatnych. Pożywienie to owoce, liście, zielenina i owady. Zimą nasiona, zboża. Odporny na nasze zimy.
Nazwa cietrzewia pochodzi od występowania i życia na preriach. Ale jego środowisko to nie tylko prerie, dobrze przystosował się też do pól uprawnych i łąk. Można go spotkać w lasach dębowych.
Reprodukcja, czyli toki rozpoczynają się w marcu i trwają do maja. Na tokowisko preriokur wybierają jakieś podwyższenie terenu, lub pagórek. Na takim tokowisku może się spotkać od 20 do nawet 70 samców.
Samice na tokowisko przychodzą koniec marca, początek kwietnia. Samica w kwietniu znosi jajka do wygrzebanego dołka gdzieś w trawie. Gniazdo słabo ukryte i w przypadkowym miejscu. Inkubacja jaj trwa 23-25 dni. Preriokur są poligamiczne.
Pisklaki w pierwszych tygodniach jędza dużo owadów, w późniejszym wieku zjadają więcej nasion, ziaren zbóż, owoców i różnej roślinności. Młode pisklaki w wieku 2 tygodni już dobrze latają.
Populacja preriokur jest bardzo pofragmentowana. Fragmentacja siedlisk prowadzi do izolowanych populacji oraz utraty genetycznej wariancji i w konsekwencji obniżenie płodności zmniejsza sprawność i wzmacniają negatywne trendy demograficzne.
Podgatunek Tympanuchus cupido kupido jest chroniony CITES I inne źródła podają że jest wymarły. Bardzo mała populacja podgatunku Tympanuchus cupido attwateri i jest zagrozona. Około 60-200 sztuk obecnie jest w naturalnym środowisku.
Sa prowadzone programy ochrony tego podgatunku w takich miejscach jak Fossil Rim Wildlife Center, Seaworld Teksasu i Houston Zoo . W USA jest nadal ptakiem łownym
© Hodowla głuszcowatych