Preriokur bażanci (Tympanuchus phasianellus)

Inna nazwa łacińska Tetrao phasianellus
Nazwa angielska; Sharp-tailed Grouse
Nazwa niemiecka; Schweifhuhn
nazwa rosyjska; Острохвостый тетерев
Podgatunki;
Tympanuchus phasianellus phasianellus
Tympanuchus phasianellus caurus
Tympanuchus phasianellus kennicotti
Tympanuchus phasianellus campestris
Tympanuchus phasianellus jamesi
Tympanuchus phasianellus columbianus
Tympanuchus phasianellus hueyi
podgatunek wymarły
Występowanie; Przebywający od wschodu Alaski do Zatoki Hudson i na południe do Utah, północno-wschodni Nowy Meksyk i Michigan. Środowisko występowania bardzo różne; od suchych prerii do bagiennych terenów, lasy , krzaczaste tereny.
Krótki opis; Bardzo często spotykany w hodowlach na zachodzie. Pożywienie to zielenina, owoce, nasiona, ziarna zbóż. Na nasze zimy odporny. Samce bardzo ciekawie tokują.
Ilość jaj; 8-12 jaj
Czas inkubacji; 23 do 24 dni
Długość sięgają: 41-48 cm, waga 900- 1050 g
Moje doświadczenie:

Środowisko preriokur bażanciego jest bardzo zróżnicowane. Można go spotkać w lasach, na łąkach i preriach, a nawet na terenach bagiennych. Dobrze przystosował się też do pól uprawnych i łąk. Zimą część ptaków przenosi się do lasu, gdzie żeruje na pąkach drzew. W Ostre i śnieżne zimy potrafi się zaśnieżać, czyli zakopać się w śniegu.
Reprodukcja, czyli toki rozpoczynają się w marcu i trwają do maja. Samice na tokowisko przychodzą koniec marca, początek kwietnia. Samica w kwietniu znosi jajka do wygrzebanego dołka gdzieś w trawie, pod paprocią, lub krzewem. Inkubacja jaj trwa 23-24 dni. Preriokur są poligamiczne. Rozmnażają się w pierwszym roku, w naturze samce przeważnie kryją w drugim roku
Pisklaki w pierwszych tygodniach jędza dużo owadów, w późniejszym wieku zjadają więcej nasion, ziaren zbóż, owoców i różnej roślinności. Młode pisklaki w wieku 2 tygodni już dobrze latają.
Dieta i pożywienie to przeważnie nasiona roślin, owoce, zielone części roślin, pszenica, i owady. W zimie jedzą pączki topoli osiki i brzozy, owoce leśne, nasiona, na polach uprawnych wygrzebują nasiona zbóż. Preriokur bażanci nie ma specjalnej diety.

© Hodowla głuszcowatych